Preskočiť na hlavný obsah

medzi stromami


Niekedy stačí kniha, nemusím  všetko vidieť a zažiť. Takto mám s Islandom. Krásna, tajomná krajina je presiaknutá v knihe, ktorú mám práve na nočnom stolíku.
                                    za použité fotografie ďakujem http://www.novypopular.eu

Texty Gyrðira Elíassona jsou vynikající volbou zejména pro toho, kdo si chce přečíst něco skutečně islandského. Spisovatele hodně ovlivňuje specifická krajina a prostředí tohoto ostrova, jež důvěrně zná, zejména pak východní fjordy, kde trávil hodně času v dětství (viz stránky o autorovi). Ve svém díle zachycuje nejen okouzlení touto krajinou, ale také všední i nevšední situace ze života jejích obyvatel a toto líčení, včetně charakteristického místního koloritu, Středoevropana jednoduše fascinuje („Zajel k pumpě s obsluhou... ‚Chceš něco?‘ Zavrtěl jsem hlavou. ‚Nedáš si sušenou rybu?‘ ‚Spíš tyčinku Mars, jestli mají,‘ řekl jsem“).
text použitý z www.iliteratura.cz

Komentáre

  1. :) Máme podobné knihy v knižnici (http://javy-patch.blogspot.sk/2014/04/medzi-stromami.html). Sú to veľmi silné príbehy, hoci napísané len na pár stranách. Naozaj zaujímavá kniha.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ahoj Javy Patch, myslím, že my nemáme len podobné knihy v knižnici :), zjavná je aj naša obsesia látkami, Kaffe Fassetom, patchworkom .... len moja produktivita je oooveľa nižšia. Pekný deň!

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Dlhšie som si chodila čítať sem na eclectic a nakoniec ma inšpiroval skúsiť niečo podobné. Nešijem zatiaľ dlho, ale objavila som vďaka tomu celkom nový svet. Je to podobné ako s knihami. Prajem takisto pekný večer

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chlieb

Tento recept pozná celý svet. Okrem mojej sestry :), aj preto ho tu dávam. Pod názvom  chlieb bez miesenia. Jeho príprava je tak neuveriteľne jednoduchá, že sa tomu ani nečudujem. Príprava bola zverejnená ( aj na videu)  na   www.nytimes.com  už v roku 2006. Takže, ak ste ho doteraz neupiekli  a túžite položiť na stôl domáci chlieb, bez toho aby ste vstávali na zamiesenie cesta  o 4 hodine ráno, ako naše babičky, smelo do toho.                                                                    CHLIEB bez miesenia 3 hrnčeky chlebovej múky, ja som použila T650 + trochu na poprášenie (1hrnček=250ml) 1/4 ČL sušeného droždia 1 a 1/4 ČL soli 1 a 1/4 pohára vody liatinový hrniec s pokrievkou, ak nemáte dobre poslúži aj sklenená misa s pokrievkou 1. Do nádoby dáme múku, droždie, soľ a premiešame. Pridáme vodu a premiešame. S miešaním to nepreháňajme, pre lepšie pochopenie si pozrite video. Potom cesto prikryjeme potravinovou fóliou a necháme v pokoji pri teplote cca 21 °C kysnúť 1

Brownies

foto od môjho muža -Kojšov-ružičky na záhrade                                                               je myslím dobrá voľba na upršaný prázdninový deň. Pôvodne som síce mala zámer upiecť nejaký svieži ovocný, ale všetko ovocie bolo pojedené a v šuflíku na mňa už dlhšie poškulovali čokolády na to určené.                                                 BROWNIES                                                                                        na malý plech                                                  300 g kvalitnej 74% čokolády     110 g masla                                                                       3   vajcia         90 g hladkej múky      1  pohár  hnedého cukru (môžte aj 3/4 pohára)                                                                                       1 ČL prášku na pečenie                                                                         Čokoládu + maslo rozpustíme nad parou. Necháme vychladnúť. Vymixujem

Nestihnem

Prag from Konstantin Escher on Vimeo .     toho tak veľa ako na videu, ale o čo sa za túto nedeľu v Prahe pokúsim :))) : -    vidieť a inšpirovať sa  novými výstavnými  kúskami na http://www.praguepatchworkmeeting.com/  a nemám v úmysle sa veľmi brániťnovým skladovým zásobám vo forme látok- keby ste videli tie moje, tak by ste mi to určite zakázali, však Ľudka :))),  -   dať si kávu v mojej obľúbenej kaviarni Spomienky na Afriku, vlastne už sa volá  Cafe Ebel,myslím aspoň, http://ebelcoffee.cz/cz  -   uknižkovať sa v kníhkupectve LUXOR na Václaváku http://neoluxor.cz/pobocky/palac-knih-neoluxor/ , v nedeľu otvorené do 19,00,        alebo si len tak vyložím nôžky (počasie sa má pokaziť,tak neviem-neviem) a budem pozerať na Vltavu,        tak mi prosím poprajte šťastnú cestu a naschledanou! PS: Milá moja rodina hlásim, že opäť začnem fungovať, ako sa patrí,už sa na to teším :)))!