Preskočiť na hlavný obsah

Náš deň

Tento deň Medzinárodný deň žien si asi nielen ja, ale celá generácia /nielen/ štyridsiatnikov  bude spájať s červenými karafiátmi, v čase socializmu ostatné kvety  v obchodoch neboli a  každoročnou výrobou darčekov na hodinách výtvarnej výchovy pre naše mamičky. Obzvlášť dobre si pamätám na výrobu košíčkov z mydiel, ktoré skoro celé vyrobili naše usilovné, angažované učiteľky v materskej škôlke, ale boli nádherné a voňavé a museli na mňa poriadne zapôsobiť, keď si ich doteraz pamätám :).
       Všetko to začalo v roku 1908 v New Yorku a naše predchodkyne urobili dobrý kus práce, ale ešte stále to má nejaké rezervy :), takže ako ja podporujem ženské zastúpenie vo svete?

1.Vo voľbách zásadne volím ŽENY, lebo si myslím, že  je dôležité, aby o dôležitých veciach nerozhodovali len muži, ktorí si akosi  zvykli, že nás tam nie je veľa.
2. Veľmi som túžila po dcére a to sa mi pred skoro 19.rokmi spolu s manželom - vidíte dobrá spolupráca, podarilo :), ktorá ako sa zdá, je samostatná mladá žena.
3. Čo ma ešte čaká? Popracovať na mojom skoro 14 ročnom synovi, aby bol rovnocenný partner svojej životnej partnerke, aby automaticky neočakával full servis a aby si vedel sám navariť :).


Ak chceš dobrú ženu, buď správnym mužom.  (Goethe)
Ak chceš, aby sa niečo povedalo, obráť sa na muža. Ak chceš, aby sa niečo konalo, obráť sa na ženu.  (Thatcherová Margaret)
Aký smiešne malý je rozdiel medzi mužom a ženou!So 48 chromozómov je odlišný iba jeden. (Greenová Germaine)
Básnici, ktorí prirovnávajú ženy ku kvetom, asi nikdy neboli záhradníkmi. (Diaz Rene Vasques)
Doma som pánom ja. Tak sa rozhodla moja žena.  (Galgánová Alexandra)
Každá žena má v sebe kúsok svokry. (Renard Jules)
Každá žena prežije desať najkrajších rokov: od 28 do 30. (Davisová Bette)
Ženy počúvajú s otvorenými ústami iba zubných lekárov. (Lechan Milan)
Ženy nás inšpirujú k veľkým činom a bránia nám, aby sme ich realizovali. (Dumas Alexandre)
Moje deti sú tým prvým, na čo myslím keď vstávam, a tým posledným na čo myslím večer. (Obamova Michaele)
Nedávajte dieťaťu polievku,keď ju nechce. Zlepšite mu na staré kolená spomienky na detstvo. (Vondráček Vladimír)
Nenechajte sa presvedčiť rokmi, že ste starí. Popri galapágskej korytnačke ste len dieťa. (Brownová Pam)A ešte niečo, veľmi rada by som vystískala svoju mamku, ale už to nejde, tak nezabudnite na tú svoju.   

Komentáre

 1. Ivka, karafiáty sa aj u mňa spájajú s MDŽ. Neviem či dnešná mládež ma podobný vzťah k tomuto sviatku ako my. Skôr si myslím, že oni preferujú deň sv. Valentína. I keď ma okrem mojich starších kolegov dnes potešili pomerne mladší, ktorí miesto ruže ( tie milujem) mi doniesli čokolády. Ivka, s tým objatím nebuď smutná. Ja osobne ti jedno vrúcne objatie posielam. Pekný deň.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ivka, tak všetko najlepšie k MDŽ :) Ja si z detstva pamätám na MDŽ aj tak, že to bol deň, kedy človek mohol vidieť na uliciach vyparádené tetky pod parou a niesli si práve tie červenokarafiátové kytičky :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Celý deň počúvam,že tento rok je storočnica.
  T.j. 100 rokov čo sa oslavuje MDŽ.
  1908 mi nepasuje. Kto zle počíta?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Oľga, asi každá generácia má a bude mať tie svoje sviatky.Ďakujem.
  Ľudka, ja si pamätám najmä tie poloodkvecnuté karafiáty a podparou tváriaci sa námestníci podnikového riaditeľstva :).
  Daduš, pre teba vygooglené: Nápad oslavovať Medzinárodný deň žien vznikol na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani. Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilných továrni, ktorý sa konal v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Myslela som si že dnešným mladým tínedžerom MDŽ veľa nehovorí, ale moja dcéra ma veľmi prekvapila, keď som od nej dostala zajačika ( Tilda ) so slovami, aby som sa mala komu posťažovať, ak mi bude ťažko. Takže miesto karafiátu zajko. Mala som pocit, že teraz v jej pubertálnom veku ma veľmi nemusí, ale zajko mi povedal všetko. Takže dávajme si lásku a objatia nielen na MDŽ a sv. Valentína, ale po celý rok. Ivka, prepáč, že využívam tvoj blog, ale podľa tvojho mnou vychvaľovanom blogu si založila vlastný. ( www. msmwmm.blogspot.com). Tým je moja chvála kompletná.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Oľga, Natálka je veľmi fajn dievča,len musím potvrdiť,aká mamka taká Katka.Teraz som mrkla na jej blog. Je taký zlatý a "vôbec, má ona pubertu, neverím?"

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ivka, ani nevieš ako si ma potešila. Závidela som ti ( v dobrom ) tvoju Natálku, že je taká samostatná a svedomitá. Dúfam, že moja N bude podobná. Určite budú teraz obe nadšené, ako ich komentujem. Prajem ti pekný, dúfam jarný víkend.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chlieb

Tento recept pozná celý svet. Okrem mojej sestry :), aj preto ho tu dávam. Pod názvom  chlieb bez miesenia. Jeho príprava je tak neuveriteľne jednoduchá, že sa tomu ani nečudujem. Príprava bola zverejnená ( aj na videu)  na   www.nytimes.com  už v roku 2006. Takže, ak ste ho doteraz neupiekli  a túžite položiť na stôl domáci chlieb, bez toho aby ste vstávali na zamiesenie cesta  o 4 hodine ráno, ako naše babičky, smelo do toho.                                                                    CHLIEB bez miesenia 3 hrnčeky chlebovej múky, ja som použila T650 + trochu na poprášenie (1hrnček=250ml) 1/4 ČL sušeného droždia 1 a 1/4 ČL soli 1 a 1/4 pohára vody liatinový hrniec s pokrievkou, ak nemáte dobre poslúži aj sklenená misa s pokrievkou 1. Do nádoby dáme múku, droždie, soľ a premiešame. Pridáme vodu a premiešame. S miešaním to nepreháňajme, pre lepšie pochopenie si pozrite video. Potom cesto prikryjeme potravinovou fóliou a necháme v pokoji pri teplote cca 21 °C kysnúť 1

Brownies

foto od môjho muža -Kojšov-ružičky na záhrade                                                               je myslím dobrá voľba na upršaný prázdninový deň. Pôvodne som síce mala zámer upiecť nejaký svieži ovocný, ale všetko ovocie bolo pojedené a v šuflíku na mňa už dlhšie poškulovali čokolády na to určené.                                                 BROWNIES                                                                                        na malý plech                                                  300 g kvalitnej 74% čokolády     110 g masla                                                                       3   vajcia         90 g hladkej múky      1  pohár  hnedého cukru (môžte aj 3/4 pohára)                                                                                       1 ČL prášku na pečenie                                                                         Čokoládu + maslo rozpustíme nad parou. Necháme vychladnúť. Vymixujem

Palacinky podľa Julie Child

Ak chcem urobiť radosť mojej rodine, hlavne mužskej časti, upečiem palacinky. Tú radosť im najčastejšie robievam v sobotu. Na tieto som sa už dlhšie chystala . A keď som ich uvidela lukulsky pripravené u Mišky na http://ssalonis2.blogspot.com, nedalo sa odolať. Cesto je redšie, ako ho zvyknem pripravovať, ale palacinky boli ľahučké a výborné.                                                 Palacinky podľa Julie Child  1 hrnček mlieka + 1 hrnček vody  4 vajíčka + štipka soli  4 lyžice roztopeného masla  2 hrnčeky hladkej múky  Do misky nalejeme mlieko a vodu, pridáme vajíčka vymiešame , pridáme soľ, hladkú múku (odporúča sa preosiať) a roztopené maslo. Vymixované cestíčko dáme minimálne na 1/2 hodiny do chladničky, najlepšie na 2 hodiny. Pečieme klasicky, ako sme zvyknuté. Recept je podrobne popísaný tu: http://ssalonis.blogspot.com/2011/02/crepes-podla-julie-child.html Miške týmto do ďalekej Inde ďakujem za inšpiráciu   trochu poslovenčené - s makom