Preskočiť na hlavný obsah

Giverny, Monet a ja

 
 Alebo ako to v živote chodí. Keď som dovŕšila 50. dostala som od mojej rodiny krásny darček, pobyt v prenajatom dome na pobreží Bretónska. Moja rodina má pozná a o dôvodoch prečo práve Bretónsko sa rozpíšem neskôr.  Na celých 16 dní, neuveriteľných 16 dní. Nikdy som tak dlhú dovolenku, teda okrem tej materskej neabsolvovala. O túto dĺžku sa zaslúžil môj muž, vidiac, že už je to viac ako potrebné 😇. 
    A tu je ta náhoda. Pár mesiacov pred cestou som narazila v časopise vo francúzskom jazyku, ktorý som dostala od dcéry,   na nádherné fotky akejsi záhrady v Giverny, presne aké milujem. Divoké, farebné... Google, dcéra a ja sme vyzistili, že ide o záhradu známeho impresionistického výtvarníka  Claude Moneta, ktorý túto nádheru spolu s manželkou Alicou vytvoril.    
     Moja šikovná Ňaňa vyzistila, že cestou z letiska,  len 70 km od Paríža už v Normandii sa nachádza spomínané mestočko Giverny. A že to s malou zachádzkou po ceste do nášho bretónskeho domu zvládneme. Aj sme sa celkom divili, čože sa nám tak zhusťuje doprava čoraz bližšie k cieľu našej zastávky. Mala som predstavu, že ide  viac menej o súkromnú záhradu ukrytú pred turistami, kde stačí zavolať a oni nám poskytnú prehliadku. No to som sa teda poriadne mýlila. Bol len začiatok sezóny a už nás tam čakali lány turistov.  Vystáli sme s mojou trpezlivou dcérou a jej ešte trpezlivejším priateľom dvojhodinovú frontu. Viem si celkom predstaviť, že v ich veku majú inú predstavu trávenia času na dovolenke. Veľká vďaka im. Lebo tá prehliadka bola pre mňa nezabudnuteľná.  Vedela by som sa tam prechádzať hodiny, ale čakala nás ešte dlhá cesta a výhľady dosť často hatili davy turistov.  Bolo to presne 31.5.2019 teda na deň presne a tam som si uvedomila, že tej našej planéte, dávame poriadne zabrať, nevynímajúc mnou  a mojimi cestovateľskými snami. 
 
   
Viac o tejto kráse aj tu: TU!

Komentáre

  1. Ivka, krásny narodeninový darček. Dodatočne ti želám všetko najlepšie. 😊

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chlieb

Tento recept pozná celý svet. Okrem mojej sestry :), aj preto ho tu dávam. Pod názvom  chlieb bez miesenia. Jeho príprava je tak neuveriteľne jednoduchá, že sa tomu ani nečudujem. Príprava bola zverejnená ( aj na videu)  na   www.nytimes.com  už v roku 2006. Takže, ak ste ho doteraz neupiekli  a túžite položiť na stôl domáci chlieb, bez toho aby ste vstávali na zamiesenie cesta  o 4 hodine ráno, ako naše babičky, smelo do toho.                                                                    CHLIEB bez miesenia 3 hrnčeky chlebovej múky, ja som použila T650 + trochu na poprášenie (1hrnček=250ml) 1/4 ČL sušeného droždia 1 a 1/4 ČL soli 1 a 1/4 pohára vody liatinový hrniec s pokrievkou, ak nemáte dobre poslúži aj sklenená misa s pokrievkou 1. Do nádoby dáme múku, droždie, soľ a premiešame. Pridáme vodu a premiešame. S miešaním to nepreháňajme, pre lepšie pochopenie si pozrite video. Potom cesto prikryjeme potravinovou fóliou a necháme v pokoji pri teplote cca 21 °C kysnúť 1

Brownies

foto od môjho muža -Kojšov-ružičky na záhrade                                                               je myslím dobrá voľba na upršaný prázdninový deň. Pôvodne som síce mala zámer upiecť nejaký svieži ovocný, ale všetko ovocie bolo pojedené a v šuflíku na mňa už dlhšie poškulovali čokolády na to určené.                                                 BROWNIES                                                                                        na malý plech                                                  300 g kvalitnej 74% čokolády     110 g masla                                                                       3   vajcia         90 g hladkej múky      1  pohár  hnedého cukru (môžte aj 3/4 pohára)                                                                                       1 ČL prášku na pečenie                                                                         Čokoládu + maslo rozpustíme nad parou. Necháme vychladnúť. Vymixujem

Nestihnem

Prag from Konstantin Escher on Vimeo .     toho tak veľa ako na videu, ale o čo sa za túto nedeľu v Prahe pokúsim :))) : -    vidieť a inšpirovať sa  novými výstavnými  kúskami na http://www.praguepatchworkmeeting.com/  a nemám v úmysle sa veľmi brániťnovým skladovým zásobám vo forme látok- keby ste videli tie moje, tak by ste mi to určite zakázali, však Ľudka :))),  -   dať si kávu v mojej obľúbenej kaviarni Spomienky na Afriku, vlastne už sa volá  Cafe Ebel,myslím aspoň, http://ebelcoffee.cz/cz  -   uknižkovať sa v kníhkupectve LUXOR na Václaváku http://neoluxor.cz/pobocky/palac-knih-neoluxor/ , v nedeľu otvorené do 19,00,        alebo si len tak vyložím nôžky (počasie sa má pokaziť,tak neviem-neviem) a budem pozerať na Vltavu,        tak mi prosím poprajte šťastnú cestu a naschledanou! PS: Milá moja rodina hlásim, že opäť začnem fungovať, ako sa patrí,už sa na to teším :)))!