Preskočiť na hlavný obsah

Zrelá som až až

       Halina Pawlowská vo svojej relácií na Dvojke povedala, že zrelí sme keď každé  ráno raňajkujeme a za oknom pestujeme kvety a žiadne z nich sa nedájú vyfajčiť.  Mám také podozrenie, že tou zrelosťou myslela stárnutie. 

       Keď je toto merítkom zrelosti, tak naozaj už nejakú dobu každé ráno raňajkujem, čo kedysi nebolo pravidlom a za oknom pestujem kvety.  Ja ich nielen pestujem, ale aj ošetrujem.

 Poväčšinou len zberom slimákov, ale na podozrivo vyzerajúce listy hrozna o ktoré sa s veľkou láskou stará môj muž, milovník vína a po jeho nahlásení, že časť ich listov nejak podozrivo zmenilo svoj obvyklý výzor, som si spomenula, že práve som sa dočítala o niečom takom v aktuálnom záhradkárskom časopise. Záhradkárske srdce môjho otca a  Karla Čapka by zaplesalo. A vyrobila som bio fungicíd z cesnakov. A vyzerá, že celkom zabral. Po dvoch postrekoch.

 Takže ak ste tiež zrelí, raňajkujúci, milujúci svoju záhradu  vyskúšajte tento bezpečný postrek na svoje kvety, vinič, rastlinstvo, ktorý vraj chráni proti múčnatke, slimákom  a inej /v záhrade/ nežiadúcej hávedi. 


                                        Cesnakový postrek

  •                                             5 strúčkov cesnaku /ja som použila 10/
  •                                                  3 litre vody /ja som použila 4 l/


  Cesnak si očistíme a pretlačíme cez cesnakovač. Zalejeme vriacou vodou. Ja som použila sklíčko približne o objeme 2 dcl. Sklíčko som zavrela a nechala na kuchynskej linke 24 hodín postáť. 

    Po odstatí som cesnak presitkovala  a následne duplicitne aj pomocou gázy ešte raz presitkovala, to preto lebo sme sa obávali o upchatie postrekovej hadičky. Ako vidíte hore v množstve surovín, ja som robila silnejší koncentrát. Doliala vodu a všetko potom preliala do postrekovej nádoby. 

     Ako intuitívni záhradkári sme postrekovali vtedy, keď sme tušili, že nebude v najbližšie hodiny pršať. A ako som spomínala, postrek sme zopakovali 2x.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chlieb

Tento recept pozná celý svet. Okrem mojej sestry :), aj preto ho tu dávam. Pod názvom  chlieb bez miesenia. Jeho príprava je tak neuveriteľne jednoduchá, že sa tomu ani nečudujem. Príprava bola zverejnená ( aj na videu)  na   www.nytimes.com  už v roku 2006. Takže, ak ste ho doteraz neupiekli  a túžite položiť na stôl domáci chlieb, bez toho aby ste vstávali na zamiesenie cesta  o 4 hodine ráno, ako naše babičky, smelo do toho.                                                                    CHLIEB bez miesenia 3 hrnčeky chlebovej múky, ja som použila T650 + trochu na poprášenie (1hrnček=250ml) 1/4 ČL sušeného droždia 1 a 1/4 ČL soli 1 a 1/4 pohára vody liatinový hrniec s pokrievkou, ak nemáte dobre poslúži aj sklenená misa s pokrievkou 1. Do nádoby dáme múku, droždie, soľ a premiešame. Pridáme vodu a premiešame. S miešaním to nepreháňajme, pre lepšie pochopenie si pozrite video. Potom cesto prikryjeme potravinovou fóliou a necháme v pokoji pri teplote cca 21 °C kysnúť 1

Brownies

foto od môjho muža -Kojšov-ružičky na záhrade                                                               je myslím dobrá voľba na upršaný prázdninový deň. Pôvodne som síce mala zámer upiecť nejaký svieži ovocný, ale všetko ovocie bolo pojedené a v šuflíku na mňa už dlhšie poškulovali čokolády na to určené.                                                 BROWNIES                                                                                        na malý plech                                                  300 g kvalitnej 74% čokolády     110 g masla                                                                       3   vajcia         90 g hladkej múky      1  pohár  hnedého cukru (môžte aj 3/4 pohára)                                                                                       1 ČL prášku na pečenie                                                                         Čokoládu + maslo rozpustíme nad parou. Necháme vychladnúť. Vymixujem

Čerešňový

 koláč upiecť v tomto, čerešňovom čase , je vlastne povinnosť :). Aby som si vykompenzovala výčitky, že vlastne načo sladké (?), použila som na miesto klasickej hladkej múky, múku ryžovú. A bolo to výborné.                                               Čerešňový koláč z ryžovej múky                          2 vajcia  2 banány-skôr prezreté  1 1/2 pohára ryžovej múky  1 pohár hnedého cukru  1/2 pohára masla izbovej teploty  1 ČL sódy bikarbóny  čerešne 1. Vajcia + cukor vyšľaháme do penista.   2. Postupne pridávame rozpučené banány, múku a maslo. 3. Nakoniec pridáme sódu a navrch poukladáme očistené čerešne. Pridať môžete aj zopár so stopkou. 4. Zmes vylejeme do vymazanej a múkou vysypanej formy. Pečieme na 200°C cca 30-40 minút.