Také cesto pri výrobe halušiek alebo palaciniek mám už v oku. Asi je to priamo úmerné frekventovanosti prípravy spomínaných pokrmov. Pri príprave pirohov je to dosť biedne. Tam si stále musím vypomôcť overeným receptom. Keďže ich pripravujem tak raz do roka. A je to veľká škoda. Lebo domáce sú domáce. Ale poznáte to, kto má čas a trpezlivosť ......
Bryndzové pirohy
Cesto:
500 g polohrúbej múky
100 g zemiakov
1 ks vajce
250 ml vlažnej vody
10 g soľ
Plnka:
200 g bryndze
250 g zemiakov
.....................................
cibuľa, slanina, pažítka na posýpku, kyslá smotana
..........................................................
1. Uvaríme celé zemiaky, aj so šupkou. Necháme ich vychladnúť. Ja som si ich uvarila večer pred. Vychladnuté zemiaky očistíme a na jemno nastrúhame. Ja som ich nastrúhala pohodlne na mlynčeku. Pridáme múku, vlažnú vodu, vajce a štipku soli. Vymiešame cesto a necháme na chvíľu odpočinúť.
2. Medzitým ako cesto odpočíva si urobíme plnku. Bryndzu vymiešame so zbytkom postrúhaných zemiakov. Do plnky môžeme pridať nakrájanú pažítku. Ak chceme, vyškvaríme si nakrájanú slaninku a popražíme na drobno nakrájanú cibuľu do zlatista.
3. Cesto si rozdelíme na dve polovice, aby sa nám ľahšie vaľkalo. Ak sa nám cesto lepí, podsypujeme múkou. Vykrajujeme kolieska, ja som použila pohár, kto má použije formičku na pirohy. Z cesta mi vyšlo približne 40 ks pirohov, ak máte radi tenšie pirohy, určite vyvaľkajte tenšie cesto, ja to nabudúce určite urobím. Z plnky urobíme guľky a na každé koliesko dáme jednu.
5. Takto pripravené pirohy opatrne vložíme do vriacej osolenej vody. Sem tam premiešame, aby sa nám neprilepili na dno. Keď vyplávajú na vrch, varíme ich ešte približne 5 minút. Ja stále urobím test - vyberiem jeden piroh, prekrojím, ochutnám.
6. Uvarené precedíme, zalejeme cibuľkou, slaninkou, pažítkou /ktorú som ja nemala/, podávame s kopčekom kyslej smotany.
Za inšpiráciu ďakujem bonvivani.sk.
Óoo ani tieto nie sú zlé, s doma pomletou pohánkou od našich kamarátov boli FAJN!
Komentáre
Zverejnenie komentára