Preskočiť na hlavný obsah

Recyklácia sviečok Milujem sviečky, pálim vždy, všade a všetko čo sa dá. Keď boli deti menšie, tak to manžel často komentoval, že sa čuduje, že sme ešte nevyhoreli. Teraz páli aj on ostošesť.

    Zmráka sa už o 3 hodine popoludni a tak prišiel ich čas.  Keď sa vám nahromadili staré, vyhorené tak ako aj mne, hlavne veľké sviečky majú tendenciu nehorieť - prišiel čas na ich recykláciu. Zajtra, vlastne dnes máme voľný deň a už viem čo budem /okrem iného/ konať. Postup je následovný , čo k tomu potrebujeme:

- zvyšky vosku
- plechovú nádobku, napr. od kompótu
- knôt do sviečok alebo petrolejovej lampy, k nemu hliníkovú kruhovú úchytku, aká býva na dne kahancov a drevenú špajlu
- šálky, alebo iné nádobky- môže byť aj vydlabaná šupka  -polka pomaranča ...
-  ak chceme vosk zafarbiť, alebo nejako ozdobiť-prevoňať- pripravíme si voskové pastelky-kúsky, sušené kvietky, alebo iné drobné ozdoby

Postup:
V plechovke roztopíme vosk,/vo vodnom kúpeli/ podľa našej predstavy do neho pridáme kúsky voskovej pastelky, kým nedostaneme želaný odtieň. Alebo pridáme kvapku aromatického oleja, alebo sušené kvietky. Pripravíme si šálku /alebo nejakú inú nádobu, ktorá bude vytvárať vonkajší tvar sviečky. Nalejeme do nej rozohriaty vosk, asi tak do tretiny výšky. Potom do masy vložíme knôt -pomocou špajle -viď obrázok. Trochu necháme zatuhnúť, ak ide o jednofarebnú sviečku môže sa zaliať masa naraz ak chcete farebnú, t.j. po vrstvách  trochu počkáme a po 5-10 minútach vlejeme zbytok vosku. Nakoniec necháme stuhnúť. 
   Pekný voľný deň !
     
Obrázky z internetu

Komentáre

  1. Nie som vôbec sviečková, ale tieto vyzerajú úžasne a to že sa recyklujú sa mi strašne páči. To je super, že sa u Vás nestala žiadna nehoda. Ja som také šťastie nemala. Raz som si zapálila sviečku, ktorú som dala na konferenčný stolík. Tak trochu som na ňu zabudla a vyložila som si nohy v deke na stôl. Po chvíľke som zacítila strašný smrad a uvidela som, ako sa mi chytila deka. Tak odvtedy nezapaľujem sviečky. Deku ešte mám a je v nej asi 10 cm diera :(.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Super nápad. Vidím, že ty sa nikdy nenudíš. Mám rada ten malý plamienok, takže idem aj ja zapáliť sviečku.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. No dúfam, že to nezažijem, vyhorieť by som veľmi nechcela :}. Viete ako sa hovorí, že radšej vyhorieť ako sa často sťahovať, tak dúfam, že nám to nikomu nehrozí.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chlieb

Tento recept pozná celý svet. Okrem mojej sestry :), aj preto ho tu dávam. Pod názvom  chlieb bez miesenia. Jeho príprava je tak neuveriteľne jednoduchá, že sa tomu ani nečudujem. Príprava bola zverejnená ( aj na videu)  na   www.nytimes.com  už v roku 2006. Takže, ak ste ho doteraz neupiekli  a túžite položiť na stôl domáci chlieb, bez toho aby ste vstávali na zamiesenie cesta  o 4 hodine ráno, ako naše babičky, smelo do toho.                                                                    CHLIEB bez miesenia 3 hrnčeky chlebovej múky, ja som použila T650 + trochu na poprášenie (1hrnček=250ml) 1/4 ČL sušeného droždia 1 a 1/4 ČL soli 1 a 1/4 pohára vody liatinový hrniec s pokrievkou, ak nemáte dobre poslúži aj sklenená misa s pokrievkou 1. Do nádoby dáme múku, droždie, soľ a premiešame. Pridáme vodu a premiešame. S miešaním to nepreháňajme, pre lepšie pochopenie si pozrite video. Potom cesto prikryjeme potravinovou fóliou a necháme v pokoji pri teplote cca 21 °C kysnúť 1

Brownies

foto od môjho muža -Kojšov-ružičky na záhrade                                                               je myslím dobrá voľba na upršaný prázdninový deň. Pôvodne som síce mala zámer upiecť nejaký svieži ovocný, ale všetko ovocie bolo pojedené a v šuflíku na mňa už dlhšie poškulovali čokolády na to určené.                                                 BROWNIES                                                                                        na malý plech                                                  300 g kvalitnej 74% čokolády     110 g masla                                                                       3   vajcia         90 g hladkej múky      1  pohár  hnedého cukru (môžte aj 3/4 pohára)                                                                                       1 ČL prášku na pečenie                                                                         Čokoládu + maslo rozpustíme nad parou. Necháme vychladnúť. Vymixujem

Čerešňový

 koláč upiecť v tomto, čerešňovom čase , je vlastne povinnosť :). Aby som si vykompenzovala výčitky, že vlastne načo sladké (?), použila som na miesto klasickej hladkej múky, múku ryžovú. A bolo to výborné.                                               Čerešňový koláč z ryžovej múky                          2 vajcia  2 banány-skôr prezreté  1 1/2 pohára ryžovej múky  1 pohár hnedého cukru  1/2 pohára masla izbovej teploty  1 ČL sódy bikarbóny  čerešne 1. Vajcia + cukor vyšľaháme do penista.   2. Postupne pridávame rozpučené banány, múku a maslo. 3. Nakoniec pridáme sódu a navrch poukladáme očistené čerešne. Pridať môžete aj zopár so stopkou. 4. Zmes vylejeme do vymazanej a múkou vysypanej formy. Pečieme na 200°C cca 30-40 minút.