streda, 28. mája 2014

medzi stromami


Niekedy stačí kniha, nemusím  všetko vidieť a zažiť. Takto mám s Islandom. Krásna, tajomná krajina je presiaknutá v knihe, ktorú mám práve na nočnom stolíku.
                                    za použité fotografie ďakujem http://www.novypopular.eu

Texty Gyrðira Elíassona jsou vynikající volbou zejména pro toho, kdo si chce přečíst něco skutečně islandského. Spisovatele hodně ovlivňuje specifická krajina a prostředí tohoto ostrova, jež důvěrně zná, zejména pak východní fjordy, kde trávil hodně času v dětství (viz stránky o autorovi). Ve svém díle zachycuje nejen okouzlení touto krajinou, ale také všední i nevšední situace ze života jejích obyvatel a toto líčení, včetně charakteristického místního koloritu, Středoevropana jednoduše fascinuje („Zajel k pumpě s obsluhou... ‚Chceš něco?‘ Zavrtěl jsem hlavou. ‚Nedáš si sušenou rybu?‘ ‚Spíš tyčinku Mars, jestli mají,‘ řekl jsem“).
text použitý z www.iliteratura.cz

3 komentáre:

  1. :) Máme podobné knihy v knižnici (http://javy-patch.blogspot.sk/2014/04/medzi-stromami.html). Sú to veľmi silné príbehy, hoci napísané len na pár stranách. Naozaj zaujímavá kniha.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ahoj Javy Patch, myslím, že my nemáme len podobné knihy v knižnici :), zjavná je aj naša obsesia látkami, Kaffe Fassetom, patchworkom .... len moja produktivita je oooveľa nižšia. Pekný deň!

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Dlhšie som si chodila čítať sem na eclectic a nakoniec ma inšpiroval skúsiť niečo podobné. Nešijem zatiaľ dlho, ale objavila som vďaka tomu celkom nový svet. Je to podobné ako s knihami. Prajem takisto pekný večer

    OdpovedaťOdstrániť