nedeľa, 26. januára 2014

Makové mlieko

je teraz dosť populárne a ani sa nečudujem. Okrem iného je bohatým zdrojom vápnika a tak bolo na čase aby som sa pustila do jeho prípravy.
Pre babku lebo kosti už nie sú dvadsaťročné, pre dcéru lebo kravské nemôže a pre mňa, lebo menopauza  je tu čo nevidieť a pre vás ostatných pre vašu dušu, lebo ako isto viete mak má aj upokojujúce účinky.
                                         
Receptov na internete je viacero, ja som použila tento:

                                                         Makové mlieko
                                              (z tejto dávky nám vyjde 800 ml makového mlieka)

                                                           100 g mletého maku
                                                                1 l filtrovanej vody- ak nemáte filter, môžete vodu                                                                              prevariť a vychladnúť
                                                                1 PL medu - nemusí byť

Mletý mak zalejeme vodou a necháme pár hodín stáť. Najlepšie cez noc. Sem-tam premiešame. Potom túto makovú zmes rozmixujeme, ja som použila ponorný mixér. Precedíme cez sitko (čo najhustejšie), alebo cez plátno, gazu. Nakoniec môžeme pridať lyžicu medu, ale nemusíme. Skladujeme v chladničke. Viac info aj tu:
http://www.2012rok.sk/wp/alternativne-zdroje-energie/7899-najvyznamnejsi-zdroj-vapnika

3 komentáre:

  1. Mila Ivo,
    tenhle recept urcite vyzkousim! Delam si doma mleko mandlove, kokosove a take z ruznych orechu ale makove, to mne tedy nenapadlo! Snad po nem neusnu, rika se prece, ze nase babicky delaly vyvar z makovic aby deti dobre spali ;) Mej se moc hezky a diky, Monika.......

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ajka, ja som sa s tým stretla cca pred mesiacom a odvtedy na to "narážam" všade :).
    Monika, ja to mám opačne, nevyskúšala som mandľové, kokosové, ovsené... začala som makovým a naozaj som po ňom spala ako dudok :), ale cez deň v pohode. Je pravda, že som ho nevypila na litre, ale tak 1-2dcl do kávy. Aj tebe pekné dni prajem!

    OdpovedaťOdstrániť