Preskočiť na hlavný obsah

Náš deň

Tento deň Medzinárodný deň žien si asi nielen ja, ale celá generácia /nielen/ štyridsiatnikov  bude spájať s červenými karafiátmi, v čase socializmu ostatné kvety  v obchodoch neboli a  každoročnou výrobou darčekov na hodinách výtvarnej výchovy pre naše mamičky. Obzvlášť dobre si pamätám na výrobu košíčkov z mydiel, ktoré skoro celé vyrobili naše usilovné, angažované učiteľky v materskej škôlke, ale boli nádherné a voňavé a museli na mňa poriadne zapôsobiť, keď si ich doteraz pamätám :).
       Všetko to začalo v roku 1908 v New Yorku a naše predchodkyne urobili dobrý kus práce, ale ešte stále to má nejaké rezervy :), takže ako ja podporujem ženské zastúpenie vo svete?

1.Vo voľbách zásadne volím ŽENY, lebo si myslím, že  je dôležité, aby o dôležitých veciach nerozhodovali len muži, ktorí si akosi  zvykli, že nás tam nie je veľa.
2. Veľmi som túžila po dcére a to sa mi pred skoro 19.rokmi spolu s manželom - vidíte dobrá spolupráca, podarilo :), ktorá ako sa zdá, je samostatná mladá žena.
3. Čo ma ešte čaká? Popracovať na mojom skoro 14 ročnom synovi, aby bol rovnocenný partner svojej životnej partnerke, aby automaticky neočakával full servis a aby si vedel sám navariť :).


Ak chceš dobrú ženu, buď správnym mužom.  (Goethe)
Ak chceš, aby sa niečo povedalo, obráť sa na muža. Ak chceš, aby sa niečo konalo, obráť sa na ženu.  (Thatcherová Margaret)
Aký smiešne malý je rozdiel medzi mužom a ženou!So 48 chromozómov je odlišný iba jeden. (Greenová Germaine)
Básnici, ktorí prirovnávajú ženy ku kvetom, asi nikdy neboli záhradníkmi. (Diaz Rene Vasques)
Doma som pánom ja. Tak sa rozhodla moja žena.  (Galgánová Alexandra)
Každá žena má v sebe kúsok svokry. (Renard Jules)
Každá žena prežije desať najkrajších rokov: od 28 do 30. (Davisová Bette)
Ženy počúvajú s otvorenými ústami iba zubných lekárov. (Lechan Milan)
Ženy nás inšpirujú k veľkým činom a bránia nám, aby sme ich realizovali. (Dumas Alexandre)
Moje deti sú tým prvým, na čo myslím keď vstávam, a tým posledným na čo myslím večer. (Obamova Michaele)
Nedávajte dieťaťu polievku,keď ju nechce. Zlepšite mu na staré kolená spomienky na detstvo. (Vondráček Vladimír)
Nenechajte sa presvedčiť rokmi, že ste starí. Popri galapágskej korytnačke ste len dieťa. (Brownová Pam)A ešte niečo, veľmi rada by som vystískala svoju mamku, ale už to nejde, tak nezabudnite na tú svoju.   

Komentáre

 1. Ivka, karafiáty sa aj u mňa spájajú s MDŽ. Neviem či dnešná mládež ma podobný vzťah k tomuto sviatku ako my. Skôr si myslím, že oni preferujú deň sv. Valentína. I keď ma okrem mojich starších kolegov dnes potešili pomerne mladší, ktorí miesto ruže ( tie milujem) mi doniesli čokolády. Ivka, s tým objatím nebuď smutná. Ja osobne ti jedno vrúcne objatie posielam. Pekný deň.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ivka, tak všetko najlepšie k MDŽ :) Ja si z detstva pamätám na MDŽ aj tak, že to bol deň, kedy človek mohol vidieť na uliciach vyparádené tetky pod parou a niesli si práve tie červenokarafiátové kytičky :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Celý deň počúvam,že tento rok je storočnica.
  T.j. 100 rokov čo sa oslavuje MDŽ.
  1908 mi nepasuje. Kto zle počíta?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Oľga, asi každá generácia má a bude mať tie svoje sviatky.Ďakujem.
  Ľudka, ja si pamätám najmä tie poloodkvecnuté karafiáty a podparou tváriaci sa námestníci podnikového riaditeľstva :).
  Daduš, pre teba vygooglené: Nápad oslavovať Medzinárodný deň žien vznikol na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani. Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilných továrni, ktorý sa konal v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Myslela som si že dnešným mladým tínedžerom MDŽ veľa nehovorí, ale moja dcéra ma veľmi prekvapila, keď som od nej dostala zajačika ( Tilda ) so slovami, aby som sa mala komu posťažovať, ak mi bude ťažko. Takže miesto karafiátu zajko. Mala som pocit, že teraz v jej pubertálnom veku ma veľmi nemusí, ale zajko mi povedal všetko. Takže dávajme si lásku a objatia nielen na MDŽ a sv. Valentína, ale po celý rok. Ivka, prepáč, že využívam tvoj blog, ale podľa tvojho mnou vychvaľovanom blogu si založila vlastný. ( www. msmwmm.blogspot.com). Tým je moja chvála kompletná.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Oľga, Natálka je veľmi fajn dievča,len musím potvrdiť,aká mamka taká Katka.Teraz som mrkla na jej blog. Je taký zlatý a "vôbec, má ona pubertu, neverím?"

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ivka, ani nevieš ako si ma potešila. Závidela som ti ( v dobrom ) tvoju Natálku, že je taká samostatná a svedomitá. Dúfam, že moja N bude podobná. Určite budú teraz obe nadšené, ako ich komentujem. Prajem ti pekný, dúfam jarný víkend.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

BRIOCHE-CHINOIS alebo raňajky po francúzky

Brioškové pečivo patrí medzi moje naj. Ku káve alebo čaju mňam, mňam. Objavila som výborný recept s podrobným postupom na http://olivovakucharka.webgarden.cz/sladkosti/damska-jizda-s-cinanem-a-recept.html .  Vyskúšala a je to výborné, len môj sporák začína trochu haprovať, na zdesenie môjho manžela /vraj sa na to pozrie :)/ takže nebol prepečený akoby mal.

Brioche Chinois
alebo Francúzka Čína
                                                      alebo Brioška od Číňana

Cesto:  100 ml mlieka, 15 g droždia, 2 vajcia, 50 g cukru, 90 g masla, 400 g hladkej múky, štipka soli.

Krém- Creme patissiére - 3 žĺtky, 100 g cukru, 50 g hladkej múky, 500 ml mlieka, 1 vanilk.cukor

Postup:  Urobíme si kvások - do vlažného mlieka dáme trochu cukru a droždie. Poprášime trochou múky, zakryjeme utierkou a dáme do tepla. Za 10-15 minút by mal byť kvások hotový.
             Do misy dáme preosiatu múku + cukor + soľ + kvások + rozšľahané vajcia + rozpustené a vychladnuté maslo. Vypracujeme cesto. Po vypracovaní h…

Máte radi Čínu?

Alebo ešte lepšie Kuracie na sladkokyslo? Nemusíme vystrčiť ani nos, stačí zájsť do kuchyne a uvariť . Mám recept, ktorý je fakt výborný a bleskovo pripravený.

foto z internetu
Sweet and sour chicken


4-6 kuracich pŕs, naposledy som robila z morčacích
zemiakový alebo kukuričný škrob /maizena/
olej na smaženie
vajíčka - podľa množstva mäsa

Sladkokyslá omáčka:

4 PL kečupu
1/2 pohára octu
3/4 pohára cukru
1 PL sójovej omáčky
1 strúčik postrúhaného strúčiku cesnaku
Všetko dobre premiešame.

Kuracie mäso nakrájame na ľubovolný tvar, obalíme vo vajci a potom v maizene. Smažíme na oleji do ružova. Nedávajte veľa oleja, len tak aby sa mäso vysmažilo na rýchlo. Keď ich máme vysmažené, dáme ich do pekáča a zalejeme ich sladkokyslou omáčkou. Premiešame. Dáme do rúry na 30 minút, na 180 ° C, počas pečenia 2-3 krát premiešame.  Podávame s ryžou.Jemný čokoládový koláč

Dezert bohatý na antioxidačné látky, obsiahnuté v čokoláde a mastných kyselinách orechov ..... tak takto bol prezentovaný tento koláč v časopise. Keď ide v  podstate o zdravý recept, tak prečo ho nevyskúšať však? Ide o značne neformálny, domácky (vrch koláča popraskaný aj v časopise :)) suchý koláč, ktorý si žiada, aby bol podávaný s  džemom, šľahačkou, ovocím  ....

TORTA MORBIDA AL CIOCCOLATO
La Cucina Italiana 1-2/2013

300 g čokolády na varenie
170 ml mlieka
150 g cukru
80  g celozrnnej múky 
65  g masla
60  g maizeny
60  g orechov
2   vajcia
pomaranč, jedlá sóda, štipku soli

1. Čokoládu roztopíme vo vodnej lázni a následne schladíme s mliekom - v ktorom sme povarili pomarančovú kôru.
2. Maslo vyšľaháme s cukrom, 2 žĺtkami a štipkou soli. Pridáme na jemno nasekané orechy (ja som ich pomlela) roztopenú čokoládu, múku, maizenu, 1 ČL sódy a na koniec bielka vyšľahané so štipkou soli.
3. Vymažeme maslom tortovú formu (priemer 22 cm)vysypeme boky múkou, vyložíme dno papierom na pečeni…