streda, 8. augusta 2012

Kus koláča

   Tento koláč mi pripomína náš júnový výlet po juhozápadnom Francúzsku. Podobný sme jedli u našich nových a milých priateľov Suzan a Jeanna v Arles. Pripravil ho domáci pán z prvej úrody marhúľ, voňal a chutnal fantasticky. Takže, keď som tento recept zazrela, pokúšalo ma také malé déja vu.

                                                                 Marhuľový koláč
Na cesto: 180g hladkej múky
                  140g vlašských orechov, na jemno nastrúhaných
                  140g masla
                     70g práškového cukru
                       2   žĺtky, štipka škorice, kôra z polky citróna a pomaranča
Na náplň: marhuľový džem na potretie, cca 1kg marhúľ

1. Orechy, múku, studené maslo - pokrájané na kocky, cukor, žĺtky, škoricu, citr.kôru -spracujeme na hladké cesto. Pracujeme rýchlo ručne, ale ja som to dala pekne do mixéra, za pár sekúnd bolo cesto hotové. Vytvarujeme bochníček, zabalíme do fólie, ktorý dáme na cca 1 hodinu do chladničky.
2. Potom ho rozváľkame na pomúčenej doske -mne sa to až tak nedarilo, takže som dosť pridávala múku a aj tak som ho vo forme pricapkávala prstami, na chuť cesta to nemalo, myslím žiaden negatívny vplyv :).  Vyvaľkané cesto preložte do vymastenej a múkou vysypanej formy. Pečieme na 180°C 5 minút. 
3. Vyberieme z rúry a potrieme zľahka marhuľovým džemom a poukladáme naň na polovičky rozkrojené marhule, rezom hore. Vrátime do rúry a pečieme cca 30 minút, ja som piekla až 50 minút. Každá rúra je iná, ale hlavne cesto má spevnieť, zozlátnuť a marhule zmäknúť. Po vybratí z rúry ešte za horúca povrch koláča potrieme marhuľovým džemom zriedeným vodou, ja som pridala ešte trochu limoncela - trochu talianskej radosti nikoho nezabilo, však.
     

3 komentáre:

  1. toto sú výborné koláče, robievam podobné :-)....máš ho krásny a aj fotky :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ivetka,dík a ešte dodám, že niet čo pokaziť :).Pekný deň!

    OdpovedaťOdstrániť