streda, 17. novembra 2010

Recyklácia sviečok Milujem sviečky, pálim vždy, všade a všetko čo sa dá. Keď boli deti menšie, tak to manžel často komentoval, že sa čuduje, že sme ešte nevyhoreli. Teraz páli aj on ostošesť.

    Zmráka sa už o 3 hodine popoludni a tak prišiel ich čas.  Keď sa vám nahromadili staré, vyhorené tak ako aj mne, hlavne veľké sviečky majú tendenciu nehorieť - prišiel čas na ich recykláciu. Zajtra, vlastne dnes máme voľný deň a už viem čo budem /okrem iného/ konať. Postup je následovný , čo k tomu potrebujeme:

- zvyšky vosku
- plechovú nádobku, napr. od kompótu
- knôt do sviečok alebo petrolejovej lampy, k nemu hliníkovú kruhovú úchytku, aká býva na dne kahancov a drevenú špajlu
- šálky, alebo iné nádobky- môže byť aj vydlabaná šupka  -polka pomaranča ...
-  ak chceme vosk zafarbiť, alebo nejako ozdobiť-prevoňať- pripravíme si voskové pastelky-kúsky, sušené kvietky, alebo iné drobné ozdoby

Postup:
V plechovke roztopíme vosk,/vo vodnom kúpeli/ podľa našej predstavy do neho pridáme kúsky voskovej pastelky, kým nedostaneme želaný odtieň. Alebo pridáme kvapku aromatického oleja, alebo sušené kvietky. Pripravíme si šálku /alebo nejakú inú nádobu, ktorá bude vytvárať vonkajší tvar sviečky. Nalejeme do nej rozohriaty vosk, asi tak do tretiny výšky. Potom do masy vložíme knôt -pomocou špajle -viď obrázok. Trochu necháme zatuhnúť, ak ide o jednofarebnú sviečku môže sa zaliať masa naraz ak chcete farebnú, t.j. po vrstvách  trochu počkáme a po 5-10 minútach vlejeme zbytok vosku. Nakoniec necháme stuhnúť. 
   Pekný voľný deň !
     
Obrázky z internetu

3 komentáre:

  1. Nie som vôbec sviečková, ale tieto vyzerajú úžasne a to že sa recyklujú sa mi strašne páči. To je super, že sa u Vás nestala žiadna nehoda. Ja som také šťastie nemala. Raz som si zapálila sviečku, ktorú som dala na konferenčný stolík. Tak trochu som na ňu zabudla a vyložila som si nohy v deke na stôl. Po chvíľke som zacítila strašný smrad a uvidela som, ako sa mi chytila deka. Tak odvtedy nezapaľujem sviečky. Deku ešte mám a je v nej asi 10 cm diera :(.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Super nápad. Vidím, že ty sa nikdy nenudíš. Mám rada ten malý plamienok, takže idem aj ja zapáliť sviečku.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. No dúfam, že to nezažijem, vyhorieť by som veľmi nechcela :}. Viete ako sa hovorí, že radšej vyhorieť ako sa často sťahovať, tak dúfam, že nám to nikomu nehrozí.

    OdpovedaťOdstrániť